Ahır havalandırma ve iklimlendirme sistemleri

Hayvanların, yeteri miktarda taze yem (karışımına), uygun sıcaklıkta temiz ve taze suya, yeterli serinlikte temiz ve taze havaya, ayrıca yumuşak, temiz, kuru zemin ortamına ihtiyaçları vardır. Bunların sağlanmış olması hayvan refahının olduğu anlamına gelir. Özellikle sağmal ineklerde oluşan termal (sıcak ve nem) stresi ile mücadele etmek gerekir.

Sağlıklı havanlar ile sağlıklı ve verimli ürünler elde etmek için hayvanların doğal yaşam koşullarını ahır ve barınak içerisinde (hayvan refahını) sağlamak gereklidir. Bu sebeple kapalı ve yarı kapalı ahırlarda hayvanın doğal ihtiyacı olan temiz, serin ve taze hava sağlayan sistemlere; Ahır havalandırma ve iklimlendirme sistemleri denir.

Ahır havalandırma ve iklimlendirme sistemi 2 temel fayda sağlar 1- Hayvan refahı ve sağlığı 2- Ahır ve makine ekipman ömrü ve dayanıklılığı. dolayısı ile ekonomik ve doğal çözüm üretir.

Ahır Havalandırma sistemleri:

Doğal havalandırma, Ahır Perde sistemleri:

Ahır Perdeleri doğal havalandırma sağlar. Ahır Perdeleri ile desteklenmeyen havalandırma sistemleri yeterli verimi sağlamayabilir. Detay bilgi için Ahır Perde sistemleri için link Bu sebeple ahır dizaynı çok önemlidir. Doğal havalandırmanın yetmediği durumlarda mekanik havalandırma takviyesi yapılmalıdır.

ahır rüzgar perdesi

Mekanik havalandırma, Ventilasyon sistemleri:

Kapalı ve yarı kapalı ahır içerisindeki havayı Fan ve Pervaneler yardımı ile hava akımı (bir şekilde rüzgar) üreterek havanın yer değiştirmesini sağlar. Böylece hava kalitesini düşüren amonyak ve diğer partiküllerin kapalı alan dışına atarken temiz havanın içeri girmesini sağlar. Bu hava hareketi sırasında hayvanlara bir miktar oluşan rüzgâr vasıtası ile serinleme hissi verirken ahır havasını soğutmaz. Hayvanları soğutmak için soğutma sistemi takviyesi yapılmalıdır.

Yüksekte biriken sıcak havanın sirküle ettirilmesiyle mekan içinde homojen ilkim elde edilir. Vantilatörler sıcak olan sistemlerin yakınındaki havayı sürekli değiştirerek ve molekül çarpıştırmasını artırarak ısı paylaşım hızını artırır. İnsan ve hayvan da aynı durum söz konusudur. İnsan ve hayvan derisine cildine dokunan molekül sayısı hızla arttığı için ısı paylaşımı da hızlanmış olur. Cildinizin yaklaşık 5 cm uzağına kadar olan kısım yüksek sıcaklıktaki hava ile doludur. Vantilatör aynı zamanda bu sıcak havadan da kurtulmanızı sağlar.